29.06.2021 Jana Čiháková
Dříve byly jahody symbolem přicházejícího léta, to už dnes moc neplatí, protože jsme si zvykli, že se na ovocných pultech v tržní síti objevují tak nějak celoročně. V zimě není jejich chuť nijak okouzlující a vůni také zapomněly kdesi daleko od nás, zato v létě nabídnou svých sto procent. Anebo také ne. Vše je jen otázkou výběru a vaší pozornosti při jejich nákupu.
Každý průměrný Čech ročně zkonzumuje asi tři kilogramy jahod. Zkuste si tipnout, jak velký objem tvoří ty, které vyrůstaly „v péči“ českých pěstitelů. Pokud si myslíte, že jde o polovinu, jste velcí optimisté. Po pravdě je to totiž polovina z vaší tipované poloviny. Jahody jsou velmi choulostivé, jejich pěstování je do značné míry riskantní. Mýtus, že v zimním období se k nám dovážejí jahody zvenku, kterým odpustíme senzorické mouchy, zatímco léto patří české produkci, a tedy i záruce, že koupíme ty voňavé, šťavnaté červené plody vynikající svou plnou chutí, je tedy dávno přežitý.
Jahody se k nám dovážejí i v létě. Často je to z Maroka, Brazílie, v malé míře z Egypta, nejvíce jich k nám ale k nám putuje z jižních zemí. Přestože jsou zde podmínky pro jejich pěstování daleko příhodnější, do rukou se nám dostává vanička „ošizených“ plodů. Vše má na svědomí jednoduchá jahodová matematika.
Abyste koupili ty skvělé sladké plody, musely by být sbírány v době své největší zralosti. Problém však je, že tím trpí jejich trvanlivost, což přináší obchodníkům obrovské ztráty, jahody se proto sbírají v době, kdy jsou ještě zelené a dozrát se nechávají až „po cestě“ k zákazníkovi. To se sice zadaří – jahody skutečně za příhodných podmínek zčervenají i nedozrálé – svou chuť, stejně jako zdravotní přínosy, už ale nikdy nedoženou. Takzvaně podtržené jahody přicházejí o vůni, částečně i barvu, a především o látky pro lidský organismus příznivé, například o vitamín C, o němž se málo ví, že jahody jsou jeho vysoce ceněným a bohatým zdrojem.
Vitamín C ale není to jediné, co z české jahody dělá „zdravé“ ovoce. Jahody totiž vynikají i vysokou koncentrací manganu. Jde o prvek důležitý pro tvorbu krve, pro růst a pevnost kostí, mangan také vyživuje nervy a mozek, zároveň je důležitý pro správné fungování štítné žlázy. Ceněné jsou pak v jahodách i třísloviny, které působí protizánětlivě a antibakteriálně. Jahody pomáhají i našim detoxikačním orgánům, vážou na sebe těžké kovy a celkově napomáhají odvodu nežádoucích látek z organismu. U jahod je též třeba zmínit obsah kyseliny listové, důležité pro krvetvorbu, anebo draslíku, který chrání před riziky vysokého krevního tlaku. Tyto látky se v jahodách tvoří nejvíce v době, kdy se červenají, tedy za působení přirozeného světla a tepla, které produkují sluneční paprsky.
Dobrou zprávou je, že někteří obchodníci zas tací nelidové nejsou a raději nabídnou sice dražší, byť kvalitnější české plody. Tuzemské jahody poznáte nejen podle povinného označení (země odkud pocházejí, pěstitel a odrůda), ale i pohledem. Na rozdíl od jahod z dovozu jsou ty české i o něco menší.
Při nákupu se orientujte také podle jakostní třídy. Jahody výběrové musí být vytříděny tak, aby byly v jednotném stadiu zralosti, vybarvení i velikosti. Pro tuto třídu je stanoven nejmenší příčný průměr plodu 25 milimetrů. Jak dále uvádí inspektoři na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kvalitní jsou taktéž jahody I. jakostní třídy. U těch se připouštějí jen lehké vady tvaru a bělavé zbarvení malé části špičky plodu. O něco horší jsou jahody II. jakosti. V jejich případě jsou tolerovány i větší vady tvaru, bělavé zabarvení plodu může být až na jedné pětině povrchu. Jsou přípustné i otlaky, které však musí být zaschlé. Pro I. a II. jakost je stanoven příčný průměr 18 milimetrů. Jakostní třídy se samozřejmě též liší cenou.
Pokud byste chtěli na jahodách přeci jen něco ušetřit, lze doporučit samosběr. Například ty z Farmy Vraňany (bývalé Jahodárny Vraňany) jsou tu k dostání i šest a půl až sedm měsíců v roce. Jak potvrzují majitelé farmy: „od konce dubna do poloviny listopadu u nás každý den nakoupíte pečlivě sklizené, přirozeně sladké a královsky voňavé jahody. Prostě ty nejchutnější jahody široko daleko.“ Jahody pěstují na poli přírodní metodou na slámě a také moderní metodou pěstování ve výšce dokonce jako jediní v České republice.
Samosběr jahod nabízí po celé České republice ale daleko více pěstitelů, sledujte proto webové stránky Ministerstva zemědělství ČR, kde najdete zde přehledné informace o tom, kde aktuálně samosběry probíhají.
Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.